Tijekom više od 150 godina svog poslovanja, tvrtka Riso Gallo nikada nije prestala proučavati ono što više od polovice svjetskog stanovništva smatra kraljem žitarica zahvaljujući svojim hranjivim vrijednostima. Ovaj dio namijenjen je proučavanju informacija koje se odnose na vezu između riže i prehrane:
ZRNO ŽITARICE KOJE BILJEŽI NAJRASPROSTRANJENIJU POTROŠNJU NA GLOBALNOJ RAZINI
S 476 milijuna tona proizvedenih diljem svijeta tijekom 2011. godine, riža predstavlja glavnu prehrambenu namirnicu više od polovine svjetskog stanovništva.
Riža, zajedno s drugim zrnima žitarica poput pšenice, ječma i kukuruza, pripada porodici trava (Gramineae) ali se od njih razlikuje u načinu uzgoja koji se odvija u poluvodnom okolišu. Biljka se odlikuje godišnjim životnim ciklusom: sije se u proljeće, dostiže zrelost početkom jeseni. U zemljama s posebno pogodnim klimatskim uvjetima, može se žeti dva put godišnje.
Godišnja potrošnja po stanovniku u Italiji iznosi 5 kg/godišnje (odgovara europskoj prosječnoj potrošnji) te je tako niža od one u Španjolskoj (7 kg/godišnje). Godišnja potrošnja po stanovniku u Laosu iznosi 170 kg/godišnje.
LEGENDARNA PRODUKTIVNOST
Jedna biljka se uzgaja iz jednog zrna riže koje, na kraju ciklusa vegetacije proizvodi nizove cvata ili klasja (upravo kao i kukuruz) od kojih svaki može sadržavati do 300 zrna.
Zahvaljujući svojoj izvanrednoj produktivnosti, riža predstavlja simbol prosperiteta i blagostanja diljem svijeta te je tema zadivljujućih priča i legendi.
Zahvaljujući svojim hranjivim vrijednostima, riža je dragocjeni saveznik dijete koja se temelji na težnji blagostanju i istovremenoj težnji okusu — iz mnoštvo valjanih razloga…
NUTRITIVNE VRIJEDNOSTI
Riža je jedna od najhranjivijih namirnica koje je priroda podarila čovjeku te predstavlja glavnu prehrambenu namirnicu za više od polovice svjetskog stanovništva. Bogati izvor složenih ugljikohidrata koji tijelu osiguravaju energiju prilikom pretvaranja u glukozu, odlikuje se niskom koncentracijom lipida i njezine bjelančevine posjeduju visoke biološke vrijednosti (FAO dodjeljuje riži proteinsku vrijednost 69 u usporedbi s 49 koja se dodjeljuje pšenici i 44 kukuruzu).
Činjenica da je izrazito probavljiva znači da se u potpunosti asimilira u šezdeset do sto minuta, što je puno manje od vremena koje je potrebno za probaviti sva ostala zrna žitarica.
Bjelančevine, vitamini, lipidi, mineralne soli, kalorije… saznajte što sadrži tanjur riže.
Energetska vrijednost 358 kcal
Energetska vrijednost 1498 kJ
Masti 0.52 g
Ugljikohidrati 79.15 g
Bjelančevine 6.5 g
Masti 2.8 g
Voda 13.29 g
Pepeo 0.54 g
Minerali
Kalcij 3 mg
Natrij 1 mg
Fosfor 95 mg
Kalij 76 mg
Željezo 4.23 mg
Magnezij 23 mg
Cink 1.1 mg
Bakar 0.21 mg
Mangan 1.037 mg
Selen 15.1 mcg
RIŽA JE DOSTUPNA U VELIKOM BROJU RAZLIČITIH VRSTA......
Količina i kvaliteta hranjivog sadržaja riže mijenja se ovisno o vrsti i industrijskom procesu kojima su podvrgnuta zrna.
Hranjivi sadržaj smeđe i parene riže je viši na primjer od onog bijele riže.
Smeđa riža koja se ne polira, na primjer, sadrži više ugljikohidrata i bjelančevina ali nižu energetsku vrijednost koja se smanjuje za 100 svakih sto grama riže.
Glavna prednost smeđe riže, međutim, je njezin viši sadržaj vlakana što je čini vrlo važnom u pravilnom radu crijevnog sustava.
S druge strane, parena riža sadrži više mineralnih soli i vitamina koji ostaju sačuvani čuvaju unutar zrna neoljuštene riže dok se pari i izdržavaju ljuštenju i drugim oblicima prerade.
TJESTENINA ILI RIŽA?
U Italiji kulinarski okršaj između riže i tjestenine predstavlja pitanje tradicije i folklora; ali koje su razlike između ove dvije vrste s nutritivnog gledišta? Ako usporedimo 100 grama svake od njih, bez ikakvog začina, možemo primijetiti da je tjestenina nešto bogatija u energetskoj vrijednosti, da posjeduje veću količinu vlakana, lipida i bjelančevina te manje vode i ugljikohidrata. Premda riža sadrži manje bjelančevina od tjestenine, sadrži više osnovnih aminokiselina koje povećavaju njezinu proteinsku vrijednost. Riža se probavlja u vremenu od jednog do skoro dva sata, u usporedbi s tri ili četiri sata koja su potrebna za tjesteninu i činjenica da se njezina težina utrostručuje kad je kuhana, osigurava veći osjećaj sitosti u usporedbi s onim kojeg pruža tjestenina. Potrebno je zapamtiti da se riža odlikuje višim kemijskim indeksom* što ga čini jednakim ako ne i višim od tjestenine. Premda imaju vrlo slična nutritivna svojstva, u okršaju koji se vodi između riže i tjestenine, pobjednik je riža.
RIŽA I… CELIJAKIJA
Celijakija je trajna netolerancija na gluten odnosno na bjelančevinu koja se nalazi u zobi, pšenici, piru, kamutu, ječmu i ražu… Međutim, riža ne sadrži gluten što je čini vrlo važnom hranom za osobe koje boluju od celijakije (sukladno procjenama Talijanske udruge osoba koje boluju od celijakije, njih 600 000 premda je dosad tek njima 100 000 postavljena dijagnoza). Međutim, čak i male količine glutena ako se unese u organizam mogu dovesti do ozbiljnih posljedica. Premda se proizvodi prilično velik broj proizvoda koji ne sadrže gluten za ovu vrstu netolerancije, riža je i dalje najbolji prijatelj osoba koje boluju od celijakije.
RIŽA I... CRIJEVNI SUSTAV
Prema najuvaženijim nutricionistima, najprikladnije žito žitarice za protuupalnu dijetu za crijevni sustav je smeđa riža, budući da sadrži posebne tvari koje suzbijaju biološke agense koji su uključeni u upalne procese.
S druge strane, polirana riža ima blago adstringentno djelovanje koje vam može pomoći ako jedete kuhanu rižu ili pijete vodu u kojoj se kuhala riža i koja sadrži velike količine škroba.
Naposlijetku, vlakna smeđe riže pospješuju nastanak korisnih mikroorganizama u crijevnoj flori koji pomažu u borbi protiv patogenih bakterija.